Šiame puslapyje pateikiama bendra informacija apie oro šilumos siurblius. Mūsų atliekamų darbų kainas rasite ČIA (skaityti).
Visi esame girdėję ir dauguma matę sistemų išgaunančių šilumą iš žemės, oro, vandens. Paviršinis gruntas ir vanduo akumuliuoja daug saulės išspinduliuotos šilumos. Dar yra ir gelmių šiluma, bet bent iki šiol Lietuvoje ją išgauti nėra efektyvu, nes sunaudų bei resursų ir išgautos energijos santykis dažnai teigiamas tik teoriniuose skaičiavimuose.
Labai mažai dar naudojama ore akumuliuota šiluma. Centrinio šildymo sistemose šilumos perdavimui dažniausiai naudojamas vanduo, o jis užšąla prie 0ºC. Tai kaip paimti tą šilumą? Tam panaudojamos įvairių skysčių ir dujų fizinės savybės. Dažniausiai naudojamas šilumos siurblio principas.
Šiuolaikiniai šilumos siurbliai beveik nemažindami efektyvumo gali pakelti šildymo sistemos temperatūrą iki 80ºC. Siurblių efektyvumas siekia 3 – 5 kartus palyginus su energijos sąnaudomis, net ir esant žemai aplinkos temperatūrai.
Tik nereikia maišyti šilumą iš oro paimančių sistemų su saulės kolektoriais (net ir vakuminiais). Saulės kolektoriai naudoja saulės spinduliuojamą, o ne ore akumuliuotą energiją.
Visa tai teorija, o kaip praktikoje?
Lietuvoje kartais būna gana šalti orai, bet tai būna tik 2-3 savaites per metus. Dažniausiai temperatūra neviršija 10ºC žemiau nulio (-10ºC). O tokiai temperatūrai ir yra sukurti oro šilumos siurbliai. Žemesnėms temperatūroms (-20 – -30ºC) reikalingas papildomas energijos šaltinis. Tai puikiai gali atlikti ir malkos ar elektra.
Kūrenant vien malkom esame pririšti prie namų. O ir dirbti kūriku nėra daugelio pašaukimas. Dažnai išbandžius malkines sistemas susigundoma susimontuoti oro kondicionierių su inverteriu. Tai dalinai (parinkus galingumą galima ir pilnai) išsprendžia šildymo poreikį. Bet prarandama grindinio ir net radiatorinio šildymo ekonomija.
Kandžiojasi ir sistemos kainos (3-20 tūkst. EUR priklausomai nuo galingumo, gamintojo ir techninių parametrų). Jei nebijote garantijos nebuvimo ar mažiau žinomų prekių vardų galite užsisakyti šilumos siurblį kitoje šalyje. Kinijoje oras-vanduo sistemos kainuoja iki 10 kartų pigiau. Jei pirksite ES, tai nereiks mokėti importo mokesčių. O dėl garantijos – tai ne visi produktai parduodami Lietuvoje ją realiai gauna.
Pabandykite paieškoti „ebay“, „google“ ir dar kur internete frazės „AIR SOURCE HEAT PUMP“. Gal kas patiks.
Montuodami Lietuvoje neatstovaujamą produktą perdrauskite jį kitu šilumos šaltiniu, nes atsarginės dalies gedimo atveju gali tekti laukti ir kelis mėnesius.
Pigiau kainuoja ir labiau efektyvūs siurbliai žemų temperatūrų sistemoms (pvz. grindiniam šildymui).
Perkant rekomenduojame atsižvelgti ir į triukšmo lygį katilinėje ir prie išorinio bloko. Nes per didelis triukšmingumas vargina, o be to yra ir higienos normos.
Pateikiame porą paveikslėlių paimtų iš Altherma. Tai tikrai geras gamintojas, o Jūs turėsite su kuo lyginti.
Veikimo principas:
Šilumos siurblių oras – vanduo variacijos :
Altherma 11, 14 ir 16 žemų temperatūrų siurblių COP lentelė (LWC – iš siurblio išeinančio vandens temperatūra; Tamb – lauko temperatūra ºC esant 85% oro drėgnumui, HC – pagaminama šilumos, PI panaudojama elektros energijos):
Oras – vanduo šilumos siurblius gamina tokia galybė firmų, kad parekomenduoti geriausią variantą tiesiog nebeįmanoma. Aš visada sakau, jog svarbiausia patirtis ir kokybė. Yra Daikin, Mitsubishi, Danfoss, Toshiba bei daug kitų kokybiškų produktų. Taip pat labai daug smulkesnių surinkinėja siurblius naudodami tikrai gerų gamintojų sudedamąsias dalis. Konkurentų kainas visi gamintojai ir atstovai stebi, todėl panašių produktų jos netoli viena kitos. Kita dalis montavimas ir priežiūra. Bet ir čia stebuklų nebūna.