Planavimas

Tinkamai pasirinkti, suprojektuoti inžineriniai tinklai, suplanuotas jų montavimas yra pusė tolesnio pastato sistemų ilgaamžiškumo bei efektyvaus ir komfortiško eksploatavimo sėkmės garantijos. Kita pusė yra profesionalus bei atsakingas darbų atlikimas.

O viskas prasideda nuo poreikių, projekto ir projektuotojo. Jau projektavimo stadijoje reikia numatyti visus inžinerinius vidaus ir išorės tinklus. Labai daug priklauso nuo architekto kompetencijos ir žmogiškojo faktoriaus. Visi patariantys neklystantys genijai, bet su pastatų eksploatacija susiduriame mes. Labai svarbu pasirinkti erdvių ir dizaino koncepciją bei jai parinkti tinkamus inžinerinius sprendimus. Tada visi variantai yra gana paprasti ir ganėtinai nebrangūs. Bet praleidus šią dalį kainos bus žymiai aukštesnės. Dažnai labiau verta susimažinti poreikius, nei bandyti įtilpti į per mažą sąmatą.

Lietuvoje yra kelios stovyklos: vieni daro viską kas pigiausia ir laiku parduoda namą, kiti perka brangius daiktus (būtinai mažiau nei reikia) ir samdo pačią pigiausią nekvalifikuotą darbo jėgą, treti, „neverslininkai“, daro viską vidutiniškai. Gerai daro vienetai. Bet jie būna išjuokiami kolegų, pažįstamų ar kaimynų kurie žino kaip sutaupyti. Aš taip pat sutinku, jog taupyti reikia. Inžineriniai tinklai privalo tarnauti ilgiau nei apdaila ar parketas. Visiems klientams kurie taupo aš rekomenduoju parduoti namą ar butą ne vėliau po 15 metų, nes tik iki to laiko jie galės girtis kiek sutaupė.

Realybė žiauri – pasisekti ar nepasisekti gali kiekvienam. Bet žiūrint statistiškai kuo geresnė ir geriau parinkta, suprojektuota bei įrengta sistema tuo problemų ateityje mažiau. Taip pat svarbu prisiminti, jog „Mersedeso“ eksploatacija bus brangesnė nei „Volkswageno“, bet po 15 metų tikrai pigesnė nei „Opelio“.

Visada yra toks puikus dalykas kaip draudimas, bet draudiminiu atveju dažnai naujo televizoriaus pirkimu neišsisuksite. Teks patirti ir daug diskomforto bei streso, o jų draudimas nepadengia.

Labai svarbu perkant gerą sprendimą pirkti būtent „sprendimą“, o ne atskiras jo dalis. Sistemos tam ir vadinamos sistemomis, o ne „jau 10 metų taip darau“.

Architektų dažnai prašoma tik pastato dizaino ir „popierių“, nes užsakovai linkę pasitikėti statybininkais ir sprendimus perleisti jiems fraze „meistras žino geriau“. Taip sutaupoma daug pinigų. Bet meistras tam ir yra meistras, kad gerai žinotų tik savo siaurą dalį, o ne matytų visumą. Užsakovas, kuris taupo projektavime, tikrai pataupys ir paslaugos pirkime. Minimalius įkainius gali palaikyti tik tas kuris negali sau leisti juos pakelti. Mažų kainų nebūna, tad bet kuris meistras sutikęs darbus atlikti pigiai bandys sąmatą pakelti visais būdais arba kažko nepadaryti. Ar bent jau „išnešti“ nesutartą pelną.

Jūsų teisė rinktis ir tikėti, kad būsite protingesni už visus. Bet Jūs dirbsite su profesionalais kurie su susiduria kasdien su įvairiais užsakovais.