Name ar didesniame būste („kotedže“) svajoja gyventi beveik kiekvienas lietuvis. Viskas prasideda nuo svajonės. Vieni pasirenka statybų procesą, kiti perka jau pastatytą naują, treti bando dalinę apdailą, ketvirti šiek tiek pastovėjusį namą. Visais atvejais tenka daugiau ar mažiau susidurti su statybomis. Visi variantai turi pliusų ir minusų. Bet kuriuo atveju svarbu iš karto įsivertinti savo bei banko finansines galimybes ir poreikius.
Dažnai pasirenkamas pačių statomas namas. Toks variantas turi privalumų – Jūsų erdvės bus tokios kokių norite, sistema tokia kokią pasirinkote pagal savo gyvenimo stilių. Dažniausia klaida yra tikslas dėl tikslo – tai yra statyti namą tik dėl to, kad pastatyti. Taip pastatoma daug Jums netinkamų namų kuriuos paskui sunku parduoti ar renovuoti. Pirminę euforiją atvėsina realūs statybų įkainiai ar nepaskaičiuotos išlaidos. Reklama kurią Jūs matote ar perskaitote „bloguose“ dažniausiai yra apatinės ribos kurios su poreikiais neturi nieko bendro. Jose dažnai nutylima apie „kitas išlaidas“ sudarančias iki 50% bendros kainos. Smulkmenos smulkmenomis, bet jos kainuoja brangiai ir gadins nuotaiką visą pastato gyvavimo ciklą. Arba už jas teks susimokėti. Neapmokėjimas, slėpimas ar nutylėjimas dažniausiai yra tik išlaidų, beje, daug didesnių perkėlimas ateičiai. Taip pat tai yra dažna užsakovo ir statybininko konflikto priežastis, kurią užsakovas bet kuriuo atveju pralaimi (išimtys tik patys didžiausi rangovai). Mes rekomenduojame taupyti ne smulkmenose, o sisteminiame priėjime. Taip Jūs sutaupysite daugiau ir įsigysite tai ko norėjote.
Pirkdami pastatytą namą Jūs perkate kažkieno viziją. Jei namas statytas padavimui jame tikrai bus sutaupyta smulkmenose ir paslėptose konstrukcijose. Visada galima po truputį viską keisti arba kiek pagyvenus parduoti.
Name ar bute su daline apdaila ją įrengti kainuos dažnai du ar tris kartus daugiau nei firma jums siūlė, nes firma skaičiavo pigiausią variantą. Tad jei to nepamiršite ir teisingai suplanuosite pinigus viskas bus gerai. Dažnas pats ruošiasi atlikti darbus bei turi gerų draugų kurie „parūpins pačias geriausias“ ir dažnai net nerealias kainas. Laiko ir praktikos stygius beveik visus gražina atgal pas statybininkus, o draugai „šiek tiek“ apgauna. Mano praktikoje tų nerealių kainų ir technologijų nebuvo, kad ir kuo kliedėjo klientai. Saviapgaulės buvo labai per daug.
Pirkdami renovuotiną ar panašų į padorų namą skaičiuokite kaip namą be apdailos bei pridėkite griovimo darbus. Tai tas pats kas pirkti naudotą automobilį. Ir jei prisiminsite, kad jį rinko ir eksploatavo lietuviai, o ne vokiečiai – viskas bus gerai.
Beveik visi norintys nuosavo namo svajoja apie pilis ir namus milijonieriams bei bando juos kopijuoti. Išpučiamos erdvės ir nelieka pinigų kokybiškai statybai. Bankai ir registrų centras vertina pastatus pagal kvadratinius metrus. Nelabai vertinamos medžiagos ir darbų kokybė. Statybininkai palaiko šią tendenciją, nes ir mums mokama už taškus, metrus ir pan. Beveik nepasitaiko užsakovų suprantančių technologijas – perskaito keletą bukletų, forumų, išklauso vadybininkų bei draugų. Nuomonė susiformuoja, o apie kokybę lieka tik svajoti. Tik vėliau susirūpinimą pastato ir jo sistemų realiu, o ne deklaruojamu ilgaamžiškumu, poveikiui sveikatai ar psichikai. Svarbu ne tik kvadratiniai metrai. Kai problemos užprogramuojamos jau projektavime, planavime ar sistemų parinkime ekologiški dažai karmos nebeišgelbės.
Perkantis svajoja apie mažiausią kainą, o parduodantis apie didžiausią. Kiekvienas tarpininkas turi uždirbti. Darbų vadovas dirbantis su 10%, o juo labiau su 5%, ilgai versle neišsilaikys (likusius 50% teks paimti iš subrangovo taip suprastinant kokybę). Be to ir rinka Lietuvoje yra gana maža kas ženkliai pakelia kainas. Darbų kaina ir uždirbta alga skiriasi bent 2-3 kartus. Nemokamų patarimų ar paslaugų nebūna net internete. Mažiausia kaina visada slepia papildomas išlaidas. Darbo kaina ir uždirbta alga skiriasi bent 2-3 kartus. Visi norai atsiremia į suformuotą užduotį ir galimybes. Norus reikia detalizuoti prieš, o ne po. Visa tai žinokite ir nepamirškite, jog namą statote ar įrenginėjate Jūs ir tik Jūs, o visi kiti tik vykdo Jūsų pageidavimus ir atsakingi tik už tai ką Jūs pasakėte, o ne tai ką įsivaizdavote.
Lietuvi9 dūšioj sunkiai įkandamas „delegavimo“ klausimas. Kaip ir norisi viskam vadovauti, bet žinios bei realios galimybės mažumėle prasilenkia su „galimybėmis“. Tūkstanti kartų pakartota frazė – sutaupyti pinigai yra uždirbti pinigai – tapo religija. Labai svarbu pasverti ką realiai galite valdyti, nes net ir mes su savo didele patirtimi ir suderintais tiekimais užsakydami paslaugas ar produktus pas KOLEGAS dažniausiai mokame šiek tiek daugiau nei „rinkos kaina“. Ir tik todėl, kad suprantame kokio rezultato norime.
Laikas nuo laiko, po pokalbio su klientais, kyla didelis noras papildyti ar pataisyti šią rašliavą (straipsniu nepavadinsi), bet perskaičius vis nerandu kuo, o jis nekoreguotas (be šios paskutines frazės) gyvuoja nuo 2013.