Vandentiekis ir kanalizacia

Šiame puslapyje pateikiama informacija planuojantiems vidaus vandentiekį ir kanalizaciją. Mūsų atliekamų darbų kainas rasite ČIA (skaityti).
Vandentiekis ir kanalizacija bene labiausiai nuvertintos inžinerinės sistemos. Visi jas išmano, moka montuoti, ir puikiai patarti naujakuriui. Bet tai yra taip pat daugiausiai nuostolių gedimo atveju pridarančios sistemos. Skaičiavimas sistemos 20’čiai metų (kas tylomis daroma daugumos) primena milžino molinėmis kojomis istoriją. Tad šias sistemas taip pat reikia gerai suplanuoti, parinkti bei sumontuoti. Keletas minčių.

Pradėsime nuo klausimo – kas yra taškas. Bendru atveju statant naują namą tai nėra taip svarbu, nes tada uždirbama iš kiekio ir plius minus vienas galutinės sumos nekeičia. Nagrinėjant atskirai taškai turi savo sudėtingumą, metražą bei du galus. Todėl kartais mūsų bei klientų nuomonės išsiskiria. Vienas užklausė dėl trijų taškų kainos naujam namui. Standartiškai naujame name yra 8 ir daugiau taškų bei trapai. Projekte buvo standartas. Paklaustas ar viskas pagal projektą klientas atsakė jog taip. Aš už tokius skaičiavimus, bet tada taško kaina trigubėja. Tad taškus rekomenduoju skaičiuoti kaip vandentiekio ir nuotekų privedimą vienam prietaisui jau po nulinio ciklo. 0’inis ciklas + 20% – 30% ir jis visada skaičiuojamas atskirai. Nutolę nuo magistralių taškai, imant atskirai, taip pat brangesni. Standartinė taškų kaina yra 100 – 200 Eu/vnt. Praktikoje pasitaiko taškų ir už 50 Eu, bet tai vienetiniai variantai.

Planuojant ir skaičiuojant sau svarbu sudėlioti pilnas išlaidų prietaisams kainas. Rekomenduojame rezervuoti 400 – 800 Eu/vnt.  Kartais taupant verta vieno kito atsisakyti ar apjungti, kaip bide su unitazu sumontuojant bide dušelį.

Renkantis tarp trišakės ir kolektorinės svarbu sistema, tai yra kiek patikimos jungtys. Ašinio presavimo sistemose (nenaudojančiose guminių sandariklių) man labiau patinka trišakės sistemos, nes paprasčiau ir pigiau realizuoti karšto vandens cirkuliaciją, jei jos reiks. Kolektorinėse sistemose jau cirkuliacija vykdoma nuo visų kritinių taškų (virtuvių, dušų, bide ir t.t.).

Cirkuliacija kartais naudojama ir apsaugai nuo legionėlių. Projektuose sutinkame taškų su karšto ir šalto vandens recirkuliacija. Tada tinkamai recirkuliacijai užtikrinti rekomenduojama naudoti kolektorius su balansiniais ventiliais.

Visose patalpose kur yra vandens prietaisų (vonios, katilinės, skalbyklos) rekomenduojami trapai. Net naudojant patikimas sistemas lieka kitų jungčių klausimas. Yra tokia sąvoka kaip ‘saugi sistema’, bet ir jai reikia trapų.

Virtuvėje rekomenduojame papildomą šaltą vandens įvadą iš katilinės, nes maža kokius filtrus sugalvosite ateityje naudoti, o jie bus pajungti prie bendro vandens sistemos. Ir ar tiks šis vanduo gėrimui, ar, atvirkščiai, naudosite geriamo vandens filtrus.

Filtrų klausimo nekomentuosiu, nes jis labai subjektyvus, o mes montuojame tik vamzdžius ir stengiamės nepabloginti vandens kokybės. O kas naudingiau ar mažiau kenkia organizmui lai aiškina chemikai, medikai ar hidrogeologai. Man patinka kai kalkės nelimpa, bet tai galima pasiekiama ir kitais būdais.

Vandentiekio vamzdynas yra bene pavojingiausia namo dalis. Gerai jei pas jus žemas slėgis ir geras vanduo. Pasitaiko miestų vandentiekiuose ir 5-6 Barų slėgių, pikais ir didesnių. O kur dar slėgis karšto vandens vamzdyne jei neveikia plėtimosi indas, hidrauliniai smūgiai ir t.t. To ilgoje eksploatacijoje tikrai pasitaikys. Nekriziniais periodais klientai patys klausinėja patikimesnių produktų, o krizės yra krizės, tad mes pateikiame dvi kainų skaičiuokles. Tik primygtinai nerekomenduojame pigiausių. Nors jei sistema pradėta, mūsų požiūriu, ‘pigiu’ produktu nenulipant nuo sistemos rekomenduojame ją baigti būtent juo. Bet ‘pigus’ produktas privalo būti bent jau vardinis, kitu atveju rekomenduotume viską pradėti iš naujo.

Betriukšmės nuotekų sistemos tikrai gerai veikia. Bet neblogai veikia ir standartinės, ypač jei teisingai sumontuotos, toliau nuo ausų ir apklijuotos vata.

Jei planuojate/projektuojate san. mazgus svarbu tiksliai parinkti prietaisus kurie stovės, aptarti stalviršių aukštį ir t.t. , nes atskiri prietaisai reikalauja atskiro privedimo. Pvz. prausyklose yra populiaru naudoti dvi arba dvigubą kriauklę, o tai keičia išvedimus. Tad jei iš karto nežinosite kas ir kur turi būti išvesta paskui brangiai taisysite išvedimus. Praktikoje taip nutinka labai dažnai.